SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Results for Plumpton Rocks - 25-Nov-2018
Course Results
Blue
Splits
Results
3.8km 160m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Oliver Johnson
SYO
M40
32:09
2nd
Mark Bown
CLOK
M35
34:51
+2:42
3rd
Jack Wood
AIRE
M21
35:26
+3:17
4th
Simon Martland
EPOC
M50
38:02
+5:53
5th
Matthew Rochester
CLARO
M18
39:49
+7:40
6th
Chris Mackenzie
CLOK
M21
40:47
+8:38
7th
Adrian Parker
CLARO
M45
43:29
+11:20
8th
John Embrey
DEE
M60
43:46
+11:37
9th
Dave Murgatroyd
AIRE
M21
45:36
+13:27
10th
Vicky Bailey
EBOR
W21
48:23
+16:14
11th
David Williams
AIRE
M55
48:33
+16:24
12th
Charles Mayes
CLOK
M50
48:53
+16:44
13th
Jonathan Emberton
EPOC
M55
49:46
+17:37
14th
Steve Whitehead
EBOR
M65
49:56
+17:47
15th
Will Drewe
CLARO
M35
50:07
+17:58
16th
Anne Maguire
AIRE
W35
52:32
+20:23
17th
Phill Batts
CLOK
M55
52:47
+20:38
18th
Ian Farrell
MDOC
M35
53:03
+20:54
19th
Nick Martin
CLOK
M45
53:20
+21:11
20th
Richard Foster
AIRE
M35
54:10
+22:01
21st
Martyn Broadest
AIRE
M45
54:43
+22:34
22nd
Christopher Wright
CLOK
M60
57:33
+25:24
Blue standard time 57:33
23rd
Richard Payne
EPOC
M65
58:02
+25:53
24th
Paul Wood
AIRE
M55
60:30
+28:21
25th
Angie Hulley
AIRE
W55
60:35
+28:26
26th
Simon Brook
EBOR
M60
62:24
+30:15
27th
Richard Corfield
CLARO
M40
62:27
+30:18
28th
Helene Lecomte
EBOR
W40
64:06
+31:57
29th
Peter Turner
CLARO
M45
64:54
+32:45
30th
Martyn Dean
CLOK
M55
65:19
+33:10
31st
Catriona Purdy
AIRE
W45
66:04
+33:55
32nd
Allen Banister
CLARO
M60
66:06
+33:57
33rd
David Shelley
AIRE
M65
67:49
+35:40
34th
James Meredith
EBOR
M40
68:46
+36:37
35th=
Stan Appleton
CLARO
M70
71:31
+39:22
35th=
Richard Rigby
CLOK
M50
71:31
+39:22
37th
Nigel Hulley
AIRE
M55
72:32
+40:23
38th
Bruce Woodley
AIRE
M50
76:15
+44:06
Dean Field
HALO
M55
m11-29
Robert Gatenby
AIRE
M40
w13 w21
Hanne Kinnunen
CLOK
W35
m27
Graham Pilling
AIRE
M40
w14
Bryan Greener
EBOR
M45
w25
William Martland
EPOC
M14
m6
Short Blue
Splits
Results
3.1km 140m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
n/c
Jack Wood
AIRE
M21
26:17
1st
Jenny Johnson
SYO
W40
41:14
2nd
Emma Harrison
EPOC
W45
46:06
+4:52
3rd
Andrew Kelly
AIRE
M60
49:39
+8:25
4th
Laura Harrison
EPOC
W18
50:37
+9:23
5th
Nigel Owens
SYO
M50
50:51
+9:37
6th
Peter Jones
AIRE
M60
52:45
+11:31
7th
Helena Crutchley
HALO
W55
56:38
+15:24
8th
Julie Bloomer
ARMY
W35
57:19
+16:05
9th
Peter Avis
AIRE
M55
58:05
+16:51
10th
Keith MacDermott
EBOR
M65
58:26
+17:12
11th
Peter Ross
MDOC
M70
59:26
+18:12
12th
Mark McLean
EBOR
M45
60:09
+18:55
13th
Richard Wilson
LOC
M65
61:13
+19:59
Short Blue standard time 61:51
14th
Roger Lott
AIRE
M65
64:48
+23:34
15th
MARK HEWSON
CLARO
M50
70:51
+29:37
16th
Ian Couch
EPOC
M70
70:52
+29:38
17th
Mike Ridealgh
EBOR
M65
77:02
+35:48
18th
Carolyn Rigby
CLOK
W50
81:03
+39:49
19th
Roseanne Field
HALO
W50
83:49
+42:35
Nicholas Shanahan
BAOC
M45
m20
Graham Stuart
AIRE
M65
m4
Gabi Shanahan
BAOC
W55
w21
Peter O'Connell
EBOR
M60
m20
Green
Splits
Results
2.8km 105m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Liz Drewe
CLARO
W35
35:31
2nd
Lois Parker
CLARO
W16
36:29
+0:58
3rd
Timothy Evans
CLARO
M55
40:07
+4:36
4th
Jemima Parker
CLARO
W50
40:34
+5:03
5th
jill smith
EBOR
W60
42:43
+7:12
6th
Sophie Brown
AIRE
W45
42:59
+7:28
7th
Jane Anthony
SROC
W60
43:00
+7:29
8th
Shirley Wood
AIRE
W60
43:03
+7:32
9th
David Rose
PFO
M65
43:35
+8:04
10th
Victoria Todd
EBOR
W35
43:48
+8:17
11th
Helen Gardner
EBOR
W65
44:34
+9:03
12th
Tony Carlyle
AIRE
M65
45:03
+9:32
13th
Gerry Symes
AIRE
M70
46:32
+11:01
14th
Julie Couch
EPOC
W60
46:44
+11:13
15th
Nick Lankester
AIRE
M35
46:50
+11:19
16th
Keith Sykes
EPOC
M70
47:35
+12:04
17th
Jillyan Dobby
MDOC
W65
48:15
+12:44
18th
Ian Robson
EBOR
M65
48:18
+12:47
19th
Jacqueline Embrey
DEE
W60
49:02
+13:31
20th
Helen Chan
HALO
W40
50:20
+14:49
21st
Chris Burden
AIRE
M70
50:21
+14:50
22nd
Isacc Rose
IND
M14
50:32
+15:01
23rd
Sharon Bowes
CLARO
W45
51:13
+15:42
24th
Lisa Broadest
AIRE
W40
51:41
+16:10
25th
Ricardo Fernandes
WCH
M45
51:59
+16:28
Green standard time 53:17
26th
Maja While
CLARO
W50
54:20
+18:49
27th
Ian Hill
AIRE
M70
57:45
+22:14
28th
Helen Smethurst
PFO
W55
60:06
+24:35
29th
Neil Croasdell
EPOC
M70
60:36
+25:05
30th
Rod Shaw
EPOC
M80
61:23
+25:52
31st
John Brewer
SROC
M50
62:13
+26:42
32nd
Steve Willis
EBOR
M65
63:00
+27:29
33rd
Joanne Emberton
EPOC
W55
65:57
+30:26
34th
Anna Chavez
AIRE
W50
66:32
+31:01
35th
Fred Ross
EPOC
M70
84:52
+49:21
36th
John Purkis
SYO
M60
92:05
+56:34
37th
Wendy Foster
NOC
W55
92:24
+56:53
38th
Lorraine Porter
CLOK
W60
100:10
+64:39
39th
james Ryder
CLARO
M13
104:25
+68:54
40th
David Shaw
CLARO
M13
104:29
+68:58
Jess Appleton
IND
W21
m23
Stephen Round
SELOC
M65
w20
Barry Harrison
CLOK
M75
w1
Short Green
Splits
Results
1.9km 65m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Tom Woodham
AIRE
M40
25:38
2nd
Natalie Martin
CLOK
W16
27:02
+1:24
3rd
Alison Parker
IND
W35
27:18
+1:40
4th
William Lee
CLOK
M21
27:21
+1:43
5th
Roy Lindsell
EPOC
M70
29:31
+3:53
6th
Gill Adams
AIRE
W55
30:07
+4:29
7th
Graham Todd
EBOR
M65
30:25
+4:47
8th
Allen Barnes
CLARO
M75
32:05
+6:27
9th
Christine Roberts
EBOR
W65
34:12
+8:34
10th
Stephen Warner
EPOC
M60
34:35
+8:57
11th
Jane Payne
EPOC
W65
35:05
+9:27
12th
Bill Griffiths
EBOR
M65
35:29
+9:51
13th
Richard Clark
EBOR
M70
36:19
+10:41
14th
Sheila Smith
EBOR
W70
38:32
+12:54
15th
Gill Ross
EPOC
W70
39:49
+14:11
16th
Alan Parker
AIRE
M70
40:50
+15:12
17th
Liz Drew
EBOR
W65
41:08
+15:30
18th
Jean Lochhead
EPOC
W70
41:25
+15:47
Short Green standard time 41:25
19th
Linda Kelly
CLARO
W60
42:24
+16:46
20th
Jackie Barnes
CLARO
W70
42:36
+16:58
21st
Michael Rose
BOF
M70
43:29
+17:51
22nd
Philip Thompson
EPOC
M80
44:27
+18:49
23rd
Mary Carrick
HALO
W65
44:41
+19:03
24th
Guy Goodair
EPOC
M80
46:09
+20:31
25th
Janet Todd
EBOR
W65
46:17
+20:39
26th
Jim Mitchell
PFO
M75
46:53
+21:15
27th
Jim Harrison
EBOR
M70
47:10
+21:32
28th
Mike Hardy
CLOK
M80
47:43
+22:05
29th
Patrick Davey
MAROC
M75
50:05
+24:27
30th
Arthur Clarke
CLARO
M65
57:15
+31:37
Karen Clark
EBOR
W60
m24
Anne Wilson
LOC
W65
w10
Jackie Page
EPOC
W65
m13 m19
Malcolm McIvor
DEE
M75
w3 m19
Margaret Shaw
EPOC
W65
m8
Very Short Green
Splits
Results
1.6km 45m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Celia Wells
EBOR
W80
35:00
2nd
Margaret Parker
AIRE
W70
36:15
+1:15
3rd
Catherine Odell
EBOR
W75
41:02
+6:02
4th
Gill Hardy
CLOK
W80
42:16
+7:16
5th
Christopher Drew
EBOR
M70
42:38
+7:38
6th
Eileen Bedwell
CLOK
W85
52:28
+17:28
Very Short Green standard time 52:30
Joan Selby
CLOK
W75
m19
Judith Powell
AIRE
W75
m16
Margaret Fountain
EBOR
W75
m10
Light Green
Splits
Results
2km 75m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Tamsin Ker
CLARO
W16
24:42
2nd
Mark Reid
CLARO
M45
26:25
+1:43
3rd
Ewan Reid
CLARO
M14
26:54
+2:12
4th
Juliette McLean
EBOR
W45
29:39
+4:57
5th
Isabel Mayes
CLOK
W12
32:23
+7:41
6th
Eleanor Patrick Chris |bryant
IND
W10
45:25
+20:43
7th
Sam Wood
AIRE
M21
47:11
+22:29
Light Green standard time 47:11
8th
Pamela Stuart
AIRE
W65
49:18
+24:36
9th
Nicholas Drewe
IND
M70
50:14
+25:32
10th
Celia Dean
CLOK
W60
58:55
+34:13
11th
Katie Gray
CLARO
W50
61:25
+36:43
12th
Russel Geraghty
IND
M45
86:07
+61:25
13th
Catherine Geraghty
IND
W40
86:12
+61:30
Orange
Splits
Results
1.8km 35m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Lisa Dickie
IND
W45
21:52
n/c
Lawrie Cope
IND
M10
24:05
2nd
Matthew Hart
IND
M50
25:22
+3:30
3rd
James Woodham
AIRE
M12
26:44
+4:52
Orange standard time 32:48
n/c
Rebecca Mayes
CLOK
W10
37:08
4th
Christine Hayes
CLARO
W55
44:48
+22:56
Yellow
Splits
Results
1.2km 25m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Lawrie Cope
IND
M10
12:26
2nd
Jack Beavers
AIRE
M10
14:31
+2:05
3rd
James Woodham
AIRE
M12
16:08
+3:42
4th
Charlotte Beavers
AIRE
W10
16:56
+4:30
Yellow standard time 18:39
5th
Cadell Bloomer
CLARO
M10
22:03
+9:37
6th
Ian McLean
EBOR
M10
22:38
+10:12
7th
Elizabeth Broadhurst
AIRE
W8
23:52
+11:26
8th
Amelia & Jemima Dickie
W8
27:07
+14:41
n/c
Rosemary McLean
EBOR
W10
28:33
Back to Top