SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Results for Knaresborough Race the Castles - 21 Aug 2019
Course Results
A
Splits
Results
4km 150m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Luke Parker
CLARO
M20
29:32
2nd
Joshua Cooper
EBOR
M21
29:34
+0:02
3rd
Chris Mackenzie
CLOK
M21
31:53
+2:21
4th
Craig Lucas
LOG
M21
32:05
+2:33
5th
Andrew Hobson
AIRE
M35
32:46
+3:14
6th
Brendan Anglim
CLOK
M45
33:14
+3:42
7th
James Gash
CLOK
M21
33:55
+4:23
8th
David Jolly
RAFO
M45
34:02
+4:30
9th
David Williams
AIRE
M55
34:29
+4:57
10th
Thomas Aspin
CLOK
M18
34:33
+5:01
11th
Karl Marshall
SYO
M50
35:09
+5:37
12th
Daniel Figg
EBOR
M21
36:59
+7:27
13th
Richard Foster
AIRE
M35
37:47
+8:15
14th
Will Drewe
CLARO
M35
38:37
+9:05
15th
Peter Shirvington
QO
M45
38:52
+9:20
16th
David Allison
STAG
M55
39:16
+9:44
17th
Alan Leakey
SLOW
M65
39:51
+10:19
18th
Kevin Francis
EBOR
M35
40:13
+10:41
19th
Oli Read
EBOR
M21
41:42
+12:10
20th
Mike Snell
OD
M60
41:54
+12:22
21st
Nick Martin
CLOK
M45
43:32
+14:00
22nd
Patrick Smyth
BOF
M60
44:26
+14:54
23rd
Dave Chapman
SN
M65
46:01
+16:29
24th
Martyn Dean
CLOK
M60
46:07
+16:35
25th
David Vincent
DVO
M55
46:26
+16:54
26th
Stuart McCreadie
RSOC
M35
52:05
+22:33
27th
Elizabeth Hamer-Davies
MDOC
W50
57:49
+28:17
28th
Maurice Kelly
CLARO
M55
68:56
+39:24
29th
Liz Covey-Crump
W40
71:52
+42:20
Andy Pullan
AIRE
M21
w21
David Hunt
BOK
M55
w21
Chris Lambert
SYO
M21
w21
Oscar Anglim
CLOK
M20
m8-9
B
Splits
Results
3.6km 130m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Alice Leake
AIRE
W21
28:08
n/c
Quentin Harding
CLARO
M55
29:10
2nd
David Alcock
AIRE
M40
29:28
+1:20
3rd
John Owens
BAOC
M50
30:12
+2:04
4th
John Casey
WATO
M50
33:11
+5:03
5th
Nick Howlett
LOC
M50
33:52
+5:44
6th
Robert Gatenby
AIRE
M40
35:20
+7:12
7th
David Aspin
CLOK
M50
35:38
+7:30
8th
Tony Udris
SYO
M50
36:11
+8:03
9th
Adrian Parker
CLARO
M50
37:35
+9:27
10th
Anne Murgatroyd
AIRE
W35
39:06
+10:58
11th
Lois Parker
CLARO
W16
42:30
+14:22
12th
Stephen Fry
CLARO
M50
45:44
+17:36
13th
Martin Lewis
QO
M50
46:17
+18:09
14th
Cassie Read
EBOR
W21
46:25
+18:17
15th
Emma McAnaw
EBOR
W21
47:12
+19:04
16th
Victoria McCreadie
WCH
W35
47:55
+19:47
17th
Helen Bickle
WAOC
W35
47:58
+19:50
18th
Diane Leakey
SLOW
W60
48:25
+20:17
19th
Victoria Todd
EBOR
W35
53:45
+25:37
Tara Schwarze-Chintapatla
EUOC
W20
w12
Stephen Powell
CLOK
M50
m20
Matt Livesey
M21
w12
Roy Bradley
CLOK
M70
m12-13 m15-18 m20-21
C
Splits
Results
3.3km 90m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Brian Ward
HALO
M55
26:19
2nd
David Hodson
HH
M55
30:15
+3:56
3rd
Dave Chaffey
DVO
M55
30:52
+4:33
4th
Tim Evans
CLARO
M55
32:26
+6:07
5th
Karen French
WIM
W50
32:33
+6:14
6th=
Graeme Dawson
GARINGA
M55
32:41
+6:22
6th=
Bruce Bryant
OD
M60
32:41
+6:22
8th
Steve Blount
SO
M55
33:39
+7:20
9th
Robert King
AIRE
M60
33:43
+7:24
10th
Andrew Kelly
AIRE
M60
35:13
+8:54
11th
Christine Goulding
BL
W55
36:01
+9:42
12th
Sal Chaffey
DVO
W50
36:24
+10:05
13th
David Rochester
CLARO
M45
36:29
+10:10
14th
Andy Bowes
CLARO
M50
37:54
+11:35
15th
Ian Marshall
AIRE
M55
38:11
+11:52
16th
Dennis Hooton
CLOK
M55
39:02
+12:43
17th
Carol Prosser
BAOC
W55
39:18
+12:59
18th
Christopher Wright
CLOK
M60
40:22
+14:03
19th
David Potter
BOK
M55
41:01
+14:42
20th
Philip Headford
BOF
M60
41:06
+14:47
21st
Sarah Bayliss
SPLOT
W50
41:14
+14:55
22nd
Sharon Bowes
CLARO
W50
41:42
+15:23
23rd
Helen Chan
HALO
W40
42:14
+15:55
24th
Ian Prosser
BAOC
M60
43:35
+17:16
25th
Jemima Parker
CLARO
W50
43:47
+17:28
26th
Helen Hooper
LOC
W50
48:51
+22:32
27th
Katie Gray
CLARO
W50
52:28
+26:09
28th
Lindsey King
AIRE
W55
54:31
+28:12
29th
Pamela Singleton
CLARO
W55
104:12
+77:53
Ian Ditchfield
MV
M60
w20
Brent Hill
AIRE
M60
w7
D
Splits
Results
2.8km 80m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Carey Martin
AIRE
W60
30:13
2nd
Nick Collins
M65
30:54
+0:41
3rd
Joyce Marshall
AIRE
W55
32:50
+2:37
4th
Janet Leake
EBOR
W60
33:11
+2:58
5th
Gerry Symes
AIRE
M70
34:04
+3:51
6th
Sue Hartley
WAOC
W60
34:18
+4:05
7th
Karen Clark
EBOR
W60
35:00
+4:47
8th
Jill Blount
SO
W55
35:10
+4:57
9th
David Rose
PFO
M65
35:44
+5:31
10th
Andy Robinson
LOC
M65
35:57
+5:44
11th
Liz Phillips
OD
W55
36:14
+6:01
12th
Mike Hampton
OD
M70
36:41
+6:28
13th
Jane Lambert
SO
W55
36:55
+6:42
14th
Christopher Branford
WIM
M70
37:03
+6:50
15th
Gill Adams
AIRE
W55
37:20
+7:07
16th
Steve Brockbank
LOC
M70
38:29
+8:16
17th
Annie Sanderson
OT
W60
41:44
+11:31
18th
Alan Pounder
CLARO
M65
44:08
+13:55
19th
Viv Hodson
HH
W55
44:28
+14:15
20th
Barbara Dawson
GARINGA
W55
44:59
+14:46
21st
Henry Marston
SYO
M70
45:31
+15:18
22nd
Steve Willis
EBOR
M65
45:48
+15:35
23rd
Allen Barnes
CLARO
M75
47:47
+17:34
24th
Richard Clark
EBOR
M70
49:59
+19:46
25th
Linda Kelly
CLARO
W60
50:57
+20:44
26th
Kenneth Hutson
HALO
M65
51:00
+20:47
27th
Graham Todd
EBOR
M65
51:06
+20:53
28th
Jacqueline Edwards
HALO
W60
51:30
+21:17
29th
Elspeth Hooton
CLOK
W55
51:51
+21:38
30th
Celia Dean
CLOK
W60
57:23
+27:10
31st
Anne-Mary Wilkinson
W55
66:35
+36:22
32nd
Rachel Thomas
SMOC
W60
71:47
+41:34
33rd
Luke Atkins
M20
79:32
+49:19
Fred Miller
NATO
M65
w9
June Graham
CLARO
W55
m21
E
Splits
Results
2.4km 60m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Brid Casey
WATO
W45
27:56
2nd
Christine Robinson
LOC
W60
34:19
+6:23
3rd
Jill Smith
EBOR
W65
35:24
+7:28
4th
Adam Collinge
AIRE
M45
36:22
+8:26
5th
Arabella Woodrow
EPOC
W65
38:45
+10:49
6th
Guy Goodair
EPOC
M80
41:56
+14:00
7th
Christine Roberts
EBOR
W70
42:57
+15:01
8th
Ruth Rhodes
SO
W75
43:28
+15:32
9th
Angus McKenzie
M16
47:18
+19:22
10th
Jackie Barnes
CLARO
W70
48:31
+20:35
11th
Janet Todd
EBOR
W65
52:22
+24:26
12th
Hazel Bickle
WAOC
W65
52:41
+24:45
13th
Lynn Branford
WIM
W65
53:22
+25:26
14th
Sue Levinson
EPOC
W65
53:33
+25:37
15th
Emma Walsh
CLARO
W40
62:48
+34:52
Elizabeth Drew
EBOR
W70
m18-19
F
Splits
Results
2km 50m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Joan Selby
CLOK
W75
43:08
2nd
Judith Goodair
EPOC
W75
44:34
+1:26
3rd
Catherine Odell
EBOR
W80
51:20
+8:12
4th
Liz Rochester and Sharon McKenzie
CLARO
W45
54:25
+11:17
5th
Nev Myers
EBOR
M60
59:56
+16:48
6th
Eileen Bedwell
CLOK
W85
71:04
+27:56
Lisa Headford
BOF
W50
m10
Ursula Oxburgh
WAOC
W85
rtd
G
Splits
Results
1.7km 35m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Luke Fry
CLARO
M16
12:38
2nd
Natalie Martin
CLOK
W16
15:28
+2:50
3rd
David Day
CLARO
M70
20:24
+7:46
4th
Leo Hicks
CLARO
M14
23:29
+10:51
5th
Russell McCreadie
WCH
M10
31:43
+19:05
Ben Critchley
M14
m1 w9 m12-19
Toby Rochester
CLARO
M14
m1 w9 m12-19
H
Splits
Results
1.2km 15m
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Grace French
WIM
W12
9:01
2nd
Liam Casey
WATO
M12
11:37
+2:36
3rd
Eimear Casey
WATO
W10
14:23
+5:22
4th
Jacob Shirvington
QO
M10
14:38
+5:37
5th
James Martin
CLOK
M10
14:48
+5:47
6th
Alice French
WIM
W8
15:19
+6:18
7th
Tristan McCreadie
RSOC
M5
23:18
+14:17
8th
Humphrey Fox
M10
26:58
+17:57
9th
Evie Hicks
W10
27:26
+18:25
10th
Aurelia Fox
W10
27:28
+18:27
Back to Top