What’s On

There are lots of events happening throughout the Club Year.  The provisional list below includes all local level D events, YHOA Level C and selected events further afield up to June 2017.

Remember some events require online entry in advance.

DECEMBER
Sat 10 Dec 16 YHOA Night League (C) – Primrose Warren, Scunthorpe
Sun 11 Dec 16 SN Trophy & SCOA Champs (B) – Long Valley North, Aldershot
Sun 11 Dec 16 CLOK Regional event (C) – Fylingdales, Whitby
Sun 11 Dec 16 E Mids League (C) – Eyam Moor, Grindleford
Sun 11 Dec 16 Regional Event (C) – Twigmoor, Scunthorpe
Wed 14 Dec 16 AIRE Night Score League (D) – Roundhay Park, Leeds
Wed 14 Dec 16 Clifton Moor Lamp O (D) – Clifton Moor, York
Sat 17 Dec 16 YHOA Night League (C) – Storthes Hall, Huddersfield
Sun 18 Dec 16 YHOA Superleague (C) – Storthes Hall, Huddersfield
Sun 18 Dec 16 E Mids League (C) – Walesby Forest, Ollerton
Wed 21 Dec 16 AIRE Night Score League (D) – Baildon Streets
Tue 27 Dec 16 EBOR Regional Event (C) – York University
Sat 31 Dec 16 E Mids League (C) – Ratby & Martinshaw, Leicester
JANUARY
Sun 1 Jan 17 AIRE New Years Day Score Event (D) – St Ives Estate, Bingley
Mon 2 Jan 17 EM & UK Urban League (C) – Belper
Wed 4 Jan 17 AIRE Night Score League (D) – Hall Park & Hunger Hills, Horsforth
Thu 5 Jan 17 SYO Fun score and social (D) – City Centre, Sheffield
Sun 8 Jan 17 Robin Hood Trophy (B) – The Dukeries, Ollerton
Sun 8 Jan 17 AIRE Regional Event (C) – Buck Wood, Shipley
Wed 11 Jan 17 AIRE Night Score League (D) – Esholt Woods, Guiseley
Sat 14 Jan 17 YHOA Night League (C) – Bingley St Ives, Bingley
Sat 14 Jan 17 SYO Local and schools event (D) – Limb Valley, Sheffield
Sun 15 Jan 17 E Mids League (C) – Bagworth Common and Woods, Leicester
Sun 15 Jan 17 North East Urban League (C) – Cramlington South
Wed 18 Jan 17 AIRE Night Score League (D) – King Alfred’s Seat, Leeds
Sat 21 Jan 17 YHOA Night League (C) – Hazlewood Castle, Tadcaster
Sat 21 Jan 17 CLARO Junior League (D) – Jacob Smith’s Park, Knaresborough
Sun 22 Jan 17 SYO Regional Event (C) – Big Moor, Chesterfield
Sun 29 Jan 17 BKO Concorde Chase (B) – Hawley and Hornley, Backnell
Sun 29 Jan 17 DEE MD (B) – Thurstaton, Wirral
Sun 29 Jan 17 DVO Level B – Shining Cliff (B) – Shining Cliff, Matlock
FEBRUARY
Wed 1 Feb 17 AIRE Night Score League (D) – Beckett Park, Leeds
Sat 4 Feb 17 Icenian 2017 (B) – Highlodge, Thetford
Sat 4 Feb 17 YHOA Night League (C) – Bowden Housteads, Sheffield
Sun 5 Feb 17 E Mids League (C) – Stapleford Woods
Wed 8 Feb 17 AIRE Night Score League (D) – Burley Streets, Leeds
Sat 11 Feb 17 Twin Peak Day 1 (B) – Torver Back Common, Coniston
Sat 11 Feb 17 CLARO Junior League (D) – Killinghall, Harrogate
Sat 11 Feb 17 SYO Local and schools event (D) – Ecclesall Woods, Sheffield
Sun 12 Feb 17 Twin Peak Day 2 (B) – Bleathwaite and Little Arrow Moor
Sun 12 Feb 17 NE O League (C) – Hutton Mulgrave & Skelder, Whitby
Sun 12 Feb 17 E Mids League (C) – Harlow Wood, Mansfield
Thu 16 Feb 17 SYO Night Event (D) – Redmires, Sheffield
Sat 18 Feb 17 Northern Night Champs (C) – Knapton, Malton
Sat 18 Feb 17 AIRE AIREdale Olite (D) – Baildon Moor, Baildon
Sun 19 Feb 17 EBOR Regional Event (C) – Hollicarrs, York
Sun 19 Feb 17 E Mids League (C) – Beacon Hill, Loughborough
Sun 19 Feb 17 Tim Watkiins Trophy (C) – Whitbarrow, Kendal
Sat 25 Feb 17 British Night Champs (UKOL) (A) – Great Tower, Newby Bridge
Sun 26 Feb 17 Northern Champs (UKOL) (A) – Bigland, Ulverston
Sun 26 Feb 17 E Mids League (C) – Lindop Wood, Matlock
MARCH
Sat 4 Mar 17 Welsh Champs (B) – Merthyr Mawr Warren, Bridgend
Sun 5 Mar 17 YHOA Superleague (C) – Ilkley and Burley Moors, Ilkley
Sun 5 Mar 17 Cumbrian Galoppen (C) – Faulds Brow, Nr Caldbeck, Wigton
Sun 5 Mar 17 E Mids League (C) – Silverhill Wood, Sutton-in-Ashfield
Sun 12 Mar 17 CompassSport Cup Heat (B) – Cringle and Cold Moors, Stokesley
Sat 18 Mar 17 YHOA Urban (C) – Norfolk Park and Park Hill, Sheffield
Sat 18 Mar 17 CLARO Junior League (D) – Hookstone Woods, Harrogate
Sun 19 Mar 17 YHOA MD Champs & Superleague (B) – Hugset, Barnsley
Sun 19 Mar 17 NATO Regional event & YB Trophy Heat (C) – Slayley, Hexham
Sat 25 Mar 17 Midlands Champs W/E Urban (UKOL) (B) – Rugby, West Midlands
Sun 26 Mar 17 Midlands Champs (UKOL) (A) – Bentley Wood, Atherstone
Sun 26 Mar 17 YHOA Superleague (C) – Guisecliff, Harrogate
APRIL
Sun 2 Apr 17 O-Cross (NE O League) (C) – Eston Moor, Middlesbrough
Sun 2 Apr 17 HALO Regional Event & YB Trophy Heat (C) – Humberside
Sun 2 Apr 17 E Mids League (C) – Irchester, Wellingborough
Sun 2 Apr 17 North Manchester Event & YB Trophy Heat (C) – Alkrington
Sun 9 Apr 17 YHOA Champs and Superleague (B) – Pickering Forest
Sun 9 Apr 17 Chiltern Challenge (B) – Hambleden, Henley-on-Thames
Sun 9 Apr 17 E Mids League (C) – Crich Chase, Ambergate
Sun 9 Apr 17 LOC Cumbrian Galoppen (C) – Barrow Fell, Broughton in Furness
Fri 14 Apr 17 JK (UKOL) Sprint (A) – Brunel University, Uxbridge
Sat 15 Apr 17 JK (UKOL) MD (A) – Ambersham, Midhurst
Sun 16 Apr 17 JK (UKOL) LD (A) – St Leonards and Holmbush, Horsham
Mon 17 Apr 17 JK Relays (A) – Pippingford Park, Forest Row
Sun 23 Apr 17 E Mids League (C) – Strawberry Hill, Mansfield
Sun 30 Apr 17 AIRE Regional Event (C) – Danefield, Otley
MAY
Sat 6 May 17 British Long Champs (UKOL) (A) – High Dam, Newby Bridge
Sun 7 May 17 British Relay Champs (A) – Summer House Knott, Newby Bridge
Sat 13 May 17 Cumbrian Galoppen – Eskdale Middle (C) – Blea Tarn
Sat 13 May 17 CLARO Junior League (D) – Valley Gardens/Pinewoods, Harrogate
Sun 14 May 17 Southdowns SE League (B) – Arundel Estate
Sun 14 May 17 CLOK Regional event (C) – Roseberry Topping & Newton Woods
Sun 14 May 17 YHOA Sprint Champs (C) – Oakwell Hall, Dewsbury
Sun 14 May 17 Cumbrian Galoppen – Eskdale Classic (C) – Dalegarth
Sat 20 May 17 Scottish Champs – Individual (A) – Gullane Dunes
Sun 21 May 17 E Mids League – YB Trophy Heat (C) – Calke Abbey, Ticknall
Sun 21 May 17 NATO Regional event (C) – Callaly, Alnwick
Sat 27 May 17 Springtime in Shropshire Day 1 (UKOL) (B) – Long Mynd
Sun 28 May 17 Springtime in Shropshire Day 2 (UKOL) (B) – Ludlow
Sun 28 May 17 YHOA Urban League (C) – Wetherby, Harrogate
Mon 29 May 17 Springtime in Shropshire Day 3 (UKOL) (B) – Brampton Bryan
Mon 29 May 17 York City Race and YHOA Urban League (C) – York
JUNE
Sat 3 Jun 17 Trail O (C) – Threshfield Quarries, Grassington
Sun 4 Jun 17 CLOK Regional event (C) – Ayton Moor, Great Ayton
Sun 4 Jun 17 LOC Cumbrian Galoppen (C) – Yewdale, Coniston
Sun 4 Jun 17 SYO Regional Event (C) – Treeton, Sheffield
Sun 4 Jun 17 Trail O (C) – Threshfield Quarries, Grassington
Sat 10 Jun 17 BOK Blast Urban (B) – Bristol Harbour E & Temple Quarter
Sun 11 Jun 17 BOK Blast City Race (B) – Bristol Harbour N & Clifton Wood
Sun 11 Jun 17 YHOA Urban League (C) – Dewsbury, Dewsbury
Sun 11 Jun 17 Washington urban (NEOL & NEUL) (C) – Washington
Sat 17 Jun 17 EBOR Relays (C) – Helmsley
Sat 17 Jun 17 E Mids Sprint Champs (C) – The Meadows, Nottingham
Sat 17 Jun 17 West Lancs Urban Sprints (C) – Skelmersdale, Skelmersdale
Sun 18 Jun 17 EBOR Club Champs (C) – York
Sun 18 Jun 17 EM Urban League (C) – Loughborough University
Sun 18 Jun 17 Horwich Urban Sprints (C) – Horwich & Bolton
Sat 24 Jun 17 Hull Weekend: Day 1 Tri-O (multi-stage) (C) – Kingston upon Hull
Sun 25 Jun 17 Harvester Relays (B) – North West
Sun 25 Jun 17 Hull Weekend: Day 2 Hull City Race (C) – Hull